25rokov cover

Historicky prvý program TV Markíza. Pozrite si, ako sa to začalo

12. 08 2021 09:00 | markiza.sk
Historicky prvý program TV Markíza. Pozrite si, ako sa to začalo
Historicky prvý program TV Markíza. Pozrite si, ako sa to začalo Foto: TV Markíza

Prvým programom sprevádzali Maroš Kramár a Zdena Studenková.

Historický moment v existencii televízie Markíza si budú pamätať len skalní fanúšikovia televízie, ktorá baví ľudí už 25 rokov. Úplne prvým programom na našich obrazovkách bola relácia s názvom Jedálny lístok Markízy.

Prvými osobami, ktoré sa zjavili na obrazovke Markízy, boli herci Zdena Studenková a Maroš Kramár, sprievodcovia večera. Scenár programu napísal Tomáš Janovic, spoluautorom scenára a režisérom bol Jiří Adamec.

Úvodný zábavný program trval 80 minút a s podtitulom „Váš nový rodinný priateľ je tu!“ v ňom Markíze gratulovali k štartu mnoho slávne slovenské a české osobnosti ako Karel Gott, Juraj Kukura, Paľo Habera, Ivan Krajíček, Peter Dvorský, Ladislav Chudík, Michal Dočolomanský, Radek Brzobohatý, Jan Rosák, Helena Vondráčková, Bolek Polívka, Milan Lasica a Július Satinský, Stano Dančiak, Zuzana Kronerová a mnohí ďalší. Dokonca aj svetové hviezdy Alberto Sordi a Gina Lollobrigida.

Na videu môžete vidieť aj zábery ako sa stavala budova televízie.

 

Prvou reklamou bol spot na produkty spoločnosti Garnier, nasledovali prvé filmy. O 20:30 hod. komédia Bláznivá strela s Lesliem Nielsenom, o 22:05 hod. nasledoval akčný triler Cliffhanger so Sylvestrom Stalloneom a úvodný večer uzatvoril o 00:05 hod. horor Pekelník.
 
Prvý odvysielaný periodický titul vlastnej tvorby bol detský magazín Kakao, ktorý sa objavil v nedeľu 1. septembra 1996. Premiérové Televízne noviny odvysielala Markíza v rovnaký deň o 19:00 hod. s moderátormi Andreou Vadkerti a Vladimírom Repčíkom.
 
Pre asi 700 pozvaných hostí bol v sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute v rámci osláv štartu vysielania Markízy pripravený galaprogram. Moderoval ho paralelne v angličtine a slovenčine Peter Justin Topoľský, ktorý preto priletel priamo z New Yorku. Pokrstené bolo aj ikonické logo Markízy, ktorého krstnými rodičmi sa stali herci Juraj Kukura a Kamila Magálová.